Bollywood hakkında merak edilen her şey

0
610

Bollywood yirminci yüzyılda kurulmuş, Hollywood tarzı sinema filmi ve dizi üzerine işlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir alan. Hindistan’da kurulduğu günden bugüne ülkenin sinemasına yön veren bir yer. İçerisinde dünya çapında ünlü oyuncularında bulunduğu bu yerde birbirinden çok ama çok farklı dallarda yapıtlar yapılmaktadır.

En kaliteli yapıtlar Bollywood’da çekilir

Hindistan’ın en kaliteli yapımların burada yer almasının nedeni bu yerin tamamen filmleri ait olmasıdır. Filmlere ait olan bu yerde insanlar özgürce işlem yapabilmektedirler. Sanata saygısı olan bir ülke olan Hindistan bu açıdan sanatçılar için çok önemli bir yerdir.

Kaliteli filmin adresi Hindistan

Dünyada en çok film üretilen ülkelerden bir tanesi Hindistan’dır. Kendine has tarzları ve uzun filmleri ile meşhur olmayı başarmış olan Hindistan’ın filmlerinin içinde kullandığı dans figürleri de dünyaya mal olmuştur. Bu sebepten ötürü Hindistan filmleri dünyaca izlenmektedir.bollywood filmleri

Beğenilen Filmler

Filmler birazda yapıldıkları kültürün izlerini taşıyıp, taşımamasıyla değer kazanan işlerdir. Çekildikleri ülkenin kendine has kültürel özelliklerini yansıtan filmler, başka ülkeler tarafından daha çok merak edilip izlenmektedir. Bu sebeple Bollywood tarzı yapım yerleri hemen hemen her ülkeye lazım olan yerlerdendir.

Uzun ve eğlenceli

Uzun ve eğlenceli filmler yapmak, seyirciyi sıkılmadan 5 saat veya daha üstü sürelerce ekran başında sıkılmadan tutabilmek büyük yetenek gerektirir. Bu yeteneği hakkıyla yerine getiren yegane yerlerden bir tanesi Bollywood’dur. İşlerinde her zaman daha iyisini hedefleyen ve tek rakipleri kendileri olan bu yer, gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam edeceğe benziyor.

Bollywood hakkında ilginç bilgiler

Çin Halk Cumhuriyeti’nde vizyona giren ilk bollywood yapımı film ‘’Lagaan’’ olmuştur. 100 Cr’u geçen ilk filmlerinin adı ‘’Ghajini’’ isimli, ünlü oyuncuların da yer aldığı filmdir. İspanya ile ilgili bir film yayına girmiş ve bu olaydan sonra Hindistan’dan İspanya’ya giden türist oranı yüzde otuz iki artmıştır.

Bollywood ünlüleri

Bollywood ünlüleri denildiği zaman akla gelen ilk isim Aamir Khan’dır. Bu isim bütün dünya sinemasında tanınıp kabul görmeyi başarmış bir isimdir. Aamir Khan hayatında sürekli mücadele etmeyi seven bir oyuncudur. Yaptığı hemen hemen her işte başarıya ulaşmıştır.

Gerçek sanat prodüksiyonu

Hindistan ülkesinin Mumbai kentinde yer alan Bollywood aslında bir film prodüksiyonudur. Hindistan dünyada en çok film üreten ülkeler arasında 1. Sıradadır. Bu ülkenin filmlerinin dörtte biri Bollywood yapılmaktadır. 19. yüzyılın sonunda 20. yüzyılın başında kullan Bollywood da üretilen filmler genelde Hinduca’dır. Filmlerin en önemli özelliği şarkılar ve danslardır.

İzlemeye değer yapıtlar

Kaliteli yapıtlar izlemeyi seviyorsanız, Bollywood’da yapılmış ve beğenilen filmleri izlemenizde fayda var. Zira yapılan birçok film oldukça başarılı ve seyir keyfi yüksek olan filmlerdir. Sizlerde bu filmleri izleyip onlarla ilgili yorum yapabilir ve sinema kültürünüzü artırabilirsiniz.