Dünden Bugüne Türk Sineması

0
695

Türk sinema tarihi bir belgeselle başladı…

Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı adlı belgesel türündeki film Türk sinemasının ilk eseri olarak tarihe kazanmıştır. Tarih 14 Kasım 1914’ü gösterdiğinde gösterime giren Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı 150 metrelik bir belgesel olarak çekilmiştir. Ne yazık ki günümüzde hiçbir kopyası ulaşmamıştır.

Türk sinemasında ilkler…

1931-1960 yılları arasında ilk sesli film yapıldı.

İlk kısa metraj filmler çekildi ve bununla birlikte dönem filmleri de hazırlandı.

1949 ‘da çığlık filmi ilk Türk korku filmi olarak gösterime girdi.

1953’te ise ‘Halıcı Kız’ filmi ilk renkli Türk filmi olarak sahnede yerini buldu.

1961- ile 1970 yıllarında hayata geçen kapalı sinemalar sayesinde renkli filmler daha çok talep gördü ve daha fazla çekildi.

İlk uluslararası ödül…

Ulvi Doğan, Erol Taş ve Hülya Koçyiğit gibi isimlerin başrollerini aldığı Susuz Yaz filmi uluslararası ödüle layık görüldü.

Sansüre takılan altın ayı ödüllü film…

Susuz Yaz filmi Türkiye ‘de sansüre takılsa da Berlin’de altın ayı ödülüne layık görülmüştür.

Sinemada renkli günler…

1970-1980 tarihleri arasında siyah beyazdan tamamen arınan sinema renkli sinemaya yönelmiş ve 90’lı yıllarda yabancı film festivalleri ve uluslararası mecralarda derecelere layık görülmüştür.

Çeviriler de film oldu…

Yabancı roman ve yapıtlar Türkçeye çevrildi ve Türk sinema tarihinde kendi tahtını kurdu.

Türk sinemasının kilometre taşları…

Çağan Irmak, Ertem Eğilmez, Fatih Akın, Ferzan Özpetek, Halit Refik, Hulki Saner, Kartal Tibet, Kerem Topuz, Kutlu Ataman, Lütfi Ömer Akada, Memduh Ün, Nesli Gölgeçen, Süreyya Duru, Tomris Giritlioğlu, Yeşim Ustaoğlu, Kemal Tahir, Orhan Pamuk gibi yetenekli kalemlerin ellerinde şekillendi bugüne kadar geldi…

Çok renkli bir tarihe sahip olan Türk sineması çevresel etmenler siyasi ve sosyal değişimlerden birçok faktör elde ederek gelişerek ilerlemeye devam etmiştir. Yeşilçam’ın Türk sineması tarihindeki önemi asla küçümsenmeyecek kadar büyüktür.Sinemanın iyi kadınları kötü kadınları, daima kötü kalan adamları ve siyah beyaz renkli hayata geçen kahramanları gönlümüzde taht kurmuştur.

Hayalleri süslediler…

Necla Nazır, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Emel Sayın, Banu Alkan gibi isimler dönemin gençlerini hem kızların hem erkeklerin hayallerini süslemiş odalarında poster olarak asılmıştır.

Sinemanın iyi kadınları, kötü kadınları, daima kötü kalan adamları ve siyah beyazdan renkli hayata geçen kahramanları gönlümüzde taht kurmuştur.

Sinemanın hayatlarımıza girmesiyle sinema aktrisleri de gençlerimizin hayallerini süsleyen Ulaşılması zor ama imkânsız olmayan rüyalar haline gelmiştir.Artist olmak için köyünden şehre kaçan kızlar artist olmak için şehre çalışmaya gelen gençler sinemayı beslemiş ve yeni aktrisleri hayatımıza katmıştır.

Biz Sinemayı çok sevdik

Türk tarihine bakıldığı zaman gösteriye dayalı sanatları seven bir millet olduğumuz apaçık göze çarpmaktadır. Sinemayı da Orta Oyunu, Meddahlık ve Karagöz Hacivat’ı sevdiğimiz gibi sevdik ve bağrımıza bastık.

Zaten kültürümüzde var olan gösteriye dayalı sanatlar sinemayla farklı bir bakış açısı kazandı ve hepimiz sinemayı çok sevdik.