Hayatı Boyunca İç Çamaşırı Giymeyen Kadın:Marilyn Monroe

0
956

Annesi

Annesi şizofren hastasıdır. Annesi Gladys Pearl Baker, Marilyn küçük yaştayken akıl hastanesine yatmıştır. Küçük yaşta annesiz kalan Marilyn bu sebeple hep bir aile kurmak istediyse de hiçbir evliliği başarılı olmadı.

 İlk Evliliği

Sokakta büyüyen bir kadındır, o. Ne kadar da komşu ve akrabalarında kalsa da aslında sokakta büyüdü. İlk kocasıyla evlendiğinde henüz 16 yaşındaydı. Evlenmeseydi Çocuk Esirgeme Kuruluna bırakılacaktı.

 

Aptal sarışın (!)

Üzerine yapışan aptal sarışın rolünden sıkıldığı için yapım şirketinden istifa etti. Kendi yapım şirketini kurdu. Sadece kendi yapım şirketinde ikinci kadın oldu. Birinci kadın Mary Pickford idi.

Düşük ücretlerle çalıştı.

İlk modellik ücreti sadece 5 dolardı. “Niagara” filminde önce yedek listesindeydi. Daha sonra seçildiğinde makyözünden daha az para aldı. “Gentlemen Prefer Blondes” filminde Jane Russell ile başrolü paylaşmasına rağmen Jane ’nin ücretinin onda birine çalıştı. Sadece bir evi vardı.İlk modellik ücreti 5 dolardı. ‘’Niagara’’ filminde oynadığında makyözünden daha az para alıyordu. Başrol oynadığında bile düşük ücretle çalıştı.

Ezber sorunu

Film repliklerini çok zor ezberliyordu. Buradaki sebebi alkol ve uyku haplarıydı. Yaşadığı hayal kırıklıkları onu gün geçtikçe çıkmaza sürüklüyordu.

Meşhur sahne yüzünden dayak yedi.

1954 yılında saat 01.00 ‘da New York’taki bir yeraltı treni mazgalının üzerinde uçuşan beyaz elbisesiyle poz verdi. 5 bin kişi o sahneyi izliyordu. 5 bin kişinden biri ikinci kocası Joe Dimaggio’dur. Marilyn üst üste iki çamaşır giymesine rağmen güçlü ışıklar nedeniyle içi görünüyordu. Eşi otele döndüklerinde Marilyn’i çok şiddetli bir şekilde dövdü. Şiddet o kadar yüksekti ki Marilyn’in çığlıkları otelin yönetimine kadar gitti. Dimaggio ile bu olaydan sonra boşandı.

Paula Strasberg

Paula Strasberg Monroe’nin oyuncu koçu aynı zamanda sırdaşıdır. Nasıl oynayacağını hep ona sorardı.

Breakfeast at Tiffany’s

Jean Paul Sartre gibi birçok yazar onu çok severdi. Sartre yazdığı bir senaryoda Freud’un hastası olarak onu düşünmüşse de Monroe bu filmde oynamamıştır. Oysaki Breakfeast at Tiffany’s adlı film zamanla kült filmler arasına girecekti.

‘‘İstediğim herkesi kendime âşık edebilirim.’’

Monroe Çıplak olmayı severdi. Ara sıra setlerde de çekinmeden çıplak dolaşırdı. Bir röportajında şunları söylemiştir : ‘’ İstediğim herkesi kendime âşık edebilirim. Bir erkeği âşık etmek için soyunmam yeterli.’’

Kennedy ailesi ve ölümü

Başkan Jonny F. Kennedy’nin doğum gününde söylediği şarkı efsane olmuştur. J. F. Kennedy’nin doğum günü partisine gitmek için seti terk etmiştir. Ve çekimi yarım bırakmıştır. Bu sebeple yapım şirketinden atılmıştır. Oyuncu, aynı zamanda Kennedy’nin kardeşi ile sevgilidir. Bu yüzden şüpheli ölümünden Kennedy ile FBI’ının sorumlu olduğu iddia edilir.

Şaibeli Ölüm

36 yaşında bir gece yatağında çırılçıplak elinde telefonla ölü bulundu. Bu iddialara göre Monroe intihar etmiştir. Ancak, yapılan araştırmalar sonucunda evinde telefon dinleme cihazı bulundu. Bu iddia öldürüldüğü şüphesini güçlendirdi.