2018 Yılının Uzay Haberleri

0
414

Türkiye’de ve dünyada 2018 yılında gelişen uzay çalışmaları ve 2018 yılının uzay haberleri neler oldu? Keşifler nereye vardı? İnsanlığın son durağı olarak son zamanlarda vurgulanmaya başlanan uzayda astronotlar ve bilim insanları neler buldu? Hep birlikte hatırlayalım… Ayrıca, sitemizde yer alan farklı konular üzerine hazırladığımı diğer ilginç bilgiler başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Güneş’e Yolculuk…

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, NASA tarafından bir başarıya daha imza atıldı. Parker Güneş Probu Güneş’e yollandı. Amaç, güneş rüzgarlarını incelemekti. Ancak güçlü patlamalar sebebiyle bu yolculuk, yörüngedeki uydulara ve Dünya ile iletişimlerine risk olabilir.

2018 Yılının Uzay HaberleriMars Keşfediliyor…

Kasım ayında, InSight uzay aracı Mars’a inişini tamamladı. Araç, şu an Mars’ta, hatta bir selfie bile çekti. Mars katmanları ve jeolojik verileri inceleniyor. Bu şekilde ayrıca Dünya hakkında da pek çok veri elde edilecek.

Cüce Gezegen Ceres Araştırması

NASA, Dawn görevi kapsamında cüce gezegen Ceres ve dev asteroid Vesta’ya bundan 12 yıl önce uzay ayacını fırlatmıştı. 7 milyar km yol kat ettikten sonra yakıtın bitmesiyle görev son buldu. Uzay aracı halen cüce gezegenin etrafında dönüyor. Araştırmayla Güneş Sistemi’mizin ilk yılları hakkında fikir edinildi.

Kepler Teleskobu Binlerce Gezegeni Açığa Çıkardı

9 yıldan sonra Kepler uzay teleskobu da görevini tamamladı. Güneş Sistemi dışında kalan binlerce gezegen hakkında bilgi toplayan teleskop, düşünüldüğünden daha uzun süre görevini sürdürdü.

Diğer Gelişmeler

  • NASA, şimdiye dek uzayda en uzaktan çekilen fotoğrafı paylaştı.
  • Parlak bir disko topu görünümündeki cisminin Türkiye’nin üzerinden geçeceği bildirildi.
  • Elon Musk’ın uzak şirketi SpaceX, NASA için ürettiği dünyanın en güçlü roketi Falcon ile uzay görevlerine çıkacak.
  • Çin, 2 navigasyon uydusunu uzaya fırlattı.
  • 2018 yılının uzay haberleri arasında ülkemiz de var: Türkiye Uzay Ajansı kuruldu.
  • Japonya Uzay Aracı ve Avrupa Uzay Aracı en gizemli gezegen Merkür’e fırlatıldı.
  • Bilim adamları, Dünya dışında da suyun var olduğunu keşfetti. Pek çok gezegen belirlendi, bunlardan Europa’da buz kaplı yüzeylerdeki çatlaklarda su bulundu.
  • Çin, uzaya Güneş ışığını dünyaya yansıtacak ve yapay bir ay görevi görecek bir uydu göndereceğini açıkladı.
  • Trappist-1 sisteminde yer alan gezegenlerde su bulundu, hatta bazı gezegenlerde okyanus bile olabileceği düşünüldü. Yaşama en elverişli gezegenlerin c ve d olduğu bildirildi.