Avrupa’da Görülmesi Gereken En Önemli Tarihi Yapılar

0
103

Müzeler, sanat galerileri, kale ve kule yapıları, saraylar, antik çağdan kalma kalıntılarıyla eski yerleşim birimleri… Avrupa, başlı başına tarih kokuyor. Onlarca değerli hazine saklı Avrupa kentlerinde… Avrupa’da görülmesi gereken en önemli tarihi yapılar bugünkü konumuz. Avrupa’nın önemli tarihi yapıları hakkında yaptığımız araştırmada bakalım ülkemiz de dahil hangi şehirler öne çıkıyor?

Ayasofya

Bizans mimarisiyle yapılan İstanbul’un en önemli tarihi eserlerinden biridir. Patrik Katedrali olarak 537 yılında tamamlanmıştır. Müzesi ve camisi ile hem Türkiye’de hem de dünyada sayılı tarihi eserlerden biridir.

Parthenon

Yunan kültürünün önemli eserlerinden Parthenon, Athena tapınağıdır. M.Ö. 5. yüzyılda inşa edilen tapınak, Antik Yunan tarihini ve Yunan mimarisini benzersiz bir heykeltıraşlık sanatıyla gözler önüne sermektedir.

Eyfel Kulesi

300 m yükseklikteki demir kule, Fransa’nın başkenti Paris’in en önemli sembolü. Turistik değeri kadar tarihi önemi de büyüktür. Kule, 1889’da inşa edilmiştir.

Pisa Kulesi

İtalya’nın Pisa şehrindeki eğri yapısıyla dikkat çeken Pisa Kulesi 1173’te yapılmıştır. Şehir katedralinin çan kulesi ve ana binasından ayrılmıştır. Yüksekliği 56 metredir.

Colosseum

Roma’da bulunan dünyaca ünlü tarihi yapılardan biri de Kolezyum arenasıdır. Eski amfitiyatro olan alan, usta bir komutan tarafınan M.S. 72 yılında yapılmıştır. Harabeler tarzındaki Kolezyum’u görmeye gelen milyonlarca turist var…

Sagrada Familia Katedrali

İspanya’nın Barselona şehrindeki La Sagrada Katedrali, 19. yüzyıl Katalan ve Gotik mimarisi eseridir.

BUNU DA OKU: İzlanda Kuzey Işıkları

Londra Kalesi

Londra’nın merkezinde, Thames Nehri kıyısındaki Kule 27 metredir. Zamanında kraliyet sarayı ve cezaevi olarak kullanılmıştır.

Prado Müzesi

Avrupa’nın önemli tarihi yapıları arasında sayabileceğimiz Prado Müzesi, İspanya/Madrid’de bulunmaktadır. Görkemli mimarisiyle dikkat çeken müzede binlerce sanat eseri sergilenmektedir.

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti, yabancı turistlerin akınına uğruyor. Eski bir Roma/Antik Yunan kenti olarak geçer. İyonya’nın 12 şehrinden biriydi.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: Babil’in Asma Bahçeleri

El Hamra Sarayı

İspanya’nın Endülüs bölgesinde Granada kentinde bulunan El Hamra Sarayı, Arap mimarisine göre tasarlanmıştır. Roma surları üzerine küçük bir kale olarak inşa edilmiş, zamanla geliştirilmiştir.

Antik Şehir Surları

Avrupanın Önemli Tarihi YapılarıDubrovnik, surların içine gizlenmiş tarihiyle büyülüyor. Avrupa’nın önemli tarihi yapıları Orta ve Doğu Avrupa kentlerinde de karşımıza çıkar. Tarihi şehir, 12 km surlarla çevrilidir. Buralarda dolaşmak tarihte yolculuk ile eş anlama gelir…

Belem Kulesi

Avrupa'nın Önemli Tarihi YapılarıPortekiz’in Lizbon şehrindeki Belem Kulesi, zarif mimarisini korumuş ve şehrin sembollerinden biri olmuştur. UNESCO Dünya Mirasları koruma listesindedir. Gotik stil ve Manuelin tarzını yansıtır…

CEVAP VER