Bilim kurgunun babası Jules Verne

0
476

8 Şubat 1828 ‘de gözlerini dünyaya açar gezgin yazar. Denizcilik geleneği olan bir ailenin ferdidir kendisi ve hukuk öğrenimi görmesi istenir. Ama bu öğrenim onun pek de ilgisini çekmez tiyatroya doğru eğilir. Hukuk öğrenimini yarım bıraktığı öğrenilince de gönderilen para kesilir.

Ve öykülerini satarak para kazanmaya başlar Jules Verne…

İcatları önceden tahmin ederdi

Bilim falcısı lakabını aldı bu özelliği sayesinde daha icat edilmemiş teknolojileri tahmin eder ve öngörürdü. Kitaplarında da bu icatlardan sıkça bahsetti.

 Tiyatro yazarlığı yaptı

10yıla yakın bir zaman boyunca tiyatro yazarlığı yapmaya çalıştı ama işler beklediği gibi gitmedi.Bütün enerjisini daha sonra kurgu için harcadı ve yarım asırdan fazla bir zamandır popüler eserleri tarihe kazandırdı.

Çevrenin etkisi

Jules Verne edebiyat dünyasında birçok ünlü ismi yakından tanırdı.Bu da edebiyat kariyerinde önemli bir yer tuttu elbette.

Bilim kurgunun babası olmak

  1. yy başlarında ortaya çıkan bu tür dönem itibari ile tanınmayan ve daha önce de denenmemiş bir türdü. Jules Verne hayal gücünü sadece uçuk hayaller olarak yazmandı onu bilim kurgunun babası yapan özellik buydu belki de. Tahminde bulunduğu icatlar hayata geçti onun yazılarından sonraki yıllarda.

80 günde devri âlem

Bir gezgin olan yazarın 80 günde dünyayı dolaşabileceğini iddia ettiği eseri bugün hala tartışılmaktadır.

Sinemaya uyarlama

80 günde devri âlem eserinde yanlış bilinen bir durum vardır.Bu gezi balonla tamamlanmamıştır. Hatta seyahatin hiçbir kısmında bollan yolculuğu yoktur ama yazarın ilk eseri olan balonla beş hafta ile karıştırıldığından böyle bir algı kalmıştır.

Bilim falcısının gerçekleşen icatları

Elektroşok cihazı: denizler altında 20.000 fersah adlı eserinde bahsi geçen silahtır.

 Ay modülü: bugün kullanılan koni şeklindeki uzay aracını daha önceden tasarlamış ve öngörmüştür.jules verne

Video konferansı: 2889 yılında öngörülen bu teknolojide bugün hayatımızda vardır ve kolaylıkla ulaşılabilir teknolojilerden dir.

Güneş yelkeni: yine bir eserinde uzay için tasarlanmış hafif kanatlı bu araçlardan bahsetmiştir. Ve NASA bu araçları hayata geçirmiştir.

Okyanusa inen uzay aracı: aydan direk okyanusa inebilen bir teknoloji hayal etmiştir Jules Verne.

Merkür kapsülü adıyla bugün kullanılan bu teknolojinin bu kadar zaman önce bilinmiş ve öngörülmüş olması sizce de tuhaf değil mi?

Bilim kurgunun insandaki etkisi

Her şey aslında insanın hayal etmesiyle başlamadı mı? İnsan uçmak istedi önce diğerleri ona yapamazsın dedi sonra kanat taktı kollarına. Daha neler neler. Olmaz denileni bir şekilde yolunu bulup hayata geçirdi insanoğlu.

İşte bilim kurgu da insanın sınırsız hayal gücünün hem edebiyata hem sinemaya yansıması bizler için. Ve iyi ki var bilim kurgu hayal etmenin sınırları yok, gerçek olmayacağının garantisi de. O halde neden hayal etmeyelim değil mi?