Çizgi filmler nasıl yapılıyor ?

0
678

İlk çizgi film nasıl ortaya çıkmıştır? Tarihçesi nedir?

Çizgi filmler, Çinlilere ve Türklere dayanır. 19 yüzyılın başlarında Fransız Emile Reynaud çalışmalarıyla yapımı hız kazanmıştır.

1830’lu senelerde, resimleri hareket ediyormuş gibi gösteren bazı oyuncaklar yapılmış. Bunlara hayalet tekerleği denilir. 1930’lardan birkaç yıl sonra ‘‘renklerin’’ bulunmasıyla çizgi film yaşamımıza girmiş.

İlk çizgi film denemeleri nerede, kim tarafından yapıldı?

İlk çizgi film denemeleri, Emile Cohl tarafından Fransa’da yapılmış.

İlk çizgi filmlerinin siyah beyaz olduğunu hayal edebiliyor musunuz?

Beyaz bir kâğıt üzerine çizilen siyah renkli çöpten adamların dolaştığını hayal edin. Hayal ettiniz mi? İşte o çöpten adamlar, projeksiyonla negatif film kullanılarak siyah fon üzerinde hareket eden çocuklara ve çeşitli karakterlere dönüşmüştür.

Çizgi filmlerin altın dönemi ne zaman mı başladı?

 

Siyah fon üzerinde hareket eden karakterlerin altın dönemi sesli sinema ile başlamış. Sesli sinema sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda çocuklar için de eğlenceli vakitlerin başlangıcı olmuş. Walt Disney, Mickey Mouse, Mickey Fare, Donald Duck, Vak Vak Kardeşler ve Pamuk Prensesle Yedi Cüceler bu dönemin çizgi filmlerinden bazılarıdır. Walt Disney’de hayvan tipleriyle insan karakterleri birleşmiş. Çocuklar buna eğlenmişler ve çok gülmüşler. Canlı ve müzikli oyunlar büyüklerin dahi dikkatini çekmeye başlamış.

Yapım öncesi süreç nasıl değerlendirilir?

Yapım öncesi süreç, sahnelerin üretilmesi, planlama, ön hazırlık ve tasarım süreçlerini oluşturmuş. Bu süreç metinsel ve görsel çalışmalar olmak üzere iki ana çalışma alanını ortaya çıkarmış.  Sinop sis tretman senaryoya ve son çekim senaryosuna dönüştürüldüğünde yapım öncesi süreç tamamlanmış.

Çizgi filmde karakter tasarımı nasıl yapılır?

Karakter tasarımında en önemli yapı taşı çizgilerdir Karakterlerin bilinçaltımızda yarattığı çağrışımlar kalıcı olmaları açısından önemsenen noktalardan biri haline gelmiştir.

Kare, üçgen ve yuvarlak formlar bilinçaltımızda ne tür çağrışımlar yapar?

  • Kare formlar, zihinlerde dayanıklılık güvenirlilik dürüstlük düzenlilik ve eğrilik gibi çağrışımlar yapmış.
  • Üçgen formlar, insanda daha çok hareket saldırganlık sinsilik yaratmış. Çatışma ve gerilim duygularını tetiklemiştir.
  • Yuvarlak formlar, incelik neşe ve rahatlık bütünlük koruyuculuk çocuksuluk gibi kelimeleri ifade etmiş.

Bazı çizgi filmlerde baş-göz ve ayaklar neden büyüktür?

Genel Kural şudur: Karakter ne kadar sevimliyse baş o kadar büyük olur. Örneğin Bob Clampetti’ın Tweety karakterinin başı bedenden 3 kat daha hacimli çizilmiş. Gözlerin ve ayakların bedenine oranla büyük çizilmesi karakterin sevimliliğini arttırmış.

Haydi, sevimli karakterlere teşekkür etmeye ve çizgi film izlemeye…

Sinopsisten tretmana oradan metne ve seyirciye sıçrayan yolculuğunda bizi yalnız bırakmayan Walt Disney’e, Mickey Mouse’a, Mickey Fare ’ye, Donald Duck’a, Vak Vak Kardeşler’e ve ismini sayamadığım birçok sevimli karaktere çok teşekkür ederiz.

Teşekkür merasiminden sonra yuvarlak gözleri ve mavi tenleriyle bizi iyi çocuk olmaya davet eden şirinler köyünü kovuğundan izlemeye ne dersiniz?