Dünyanın En Başarılı 15 Yalanı

0
724

 

1. Sokrates’in Ölümü

Sokrates’in huzur içinde öldüğü bilinir. Aslında baldıran zehri içerek ölmüştür.

 

2. Kleopatra

Yunanlı olarak bilinir. Oysaki Mısırlı’dır.

kleopatra

3. Neron

Kötü yürekli olarak ilan edilmişse de, Roma’daki yangınla ilgisi yoktur. Evsizlere ev sağlamıştır.

4. Kaptan Kidd

Korsan avcısı olarak bilinir. Oysaki tek bir korsan bile yakalamamıştır.

5. Piltdown Yalanı

Bilim dünyası arkeolog Charles Dawson’un 1910 yılındaki büyük bir keşfiyle sarsıldı. Dawson’a göre, Piltdown şehrinin Sussex taş ocağında bulduğu kafatası, insan soyunun tükenen bir türüne aitti.1953 yılında yapılan bir araştırma sonucunda, kafatasının sadece 600 yıllık olduğu ve bir orangutana ait olduğu ortaya çıktı.

6. Nazi Yalanı

Nazi propagandası yapan Joseph Goebbels’a göre, ‘’insanları büyük yalanlara inandırmak, küçük yalanlara inandırmaktan daha kolaydır.

7. Richard Nixon Yalanı

1972 yılında, ABD Başkanlığı seçimleri öncesinde Demokrat partinin bürosuna girmeye çalışan 5 kişi yakalandı.İki yıl boyunca yapılan soruşturma sonucunda olayın başkan Richard Nixon’a kadar uzandığı ortaya çıktı. Telefon kayıtlarını ilk başta vermeyi reddettiyse de sonunda suçunu itiraf etti.

8. Dreyfus Olayı

Alfred Dreyfus’un bir komplo sonucu gizli askeri bilgileri Almanya’ya sattığı gerekçesiyle tutuklandı. Yıllar sonra Binbaşı Hubert Josep Henry bir itiraf da bulunacaktı: Belgeyi Hubert Josep Henry düzenlemişti.

9. Monica Lewinsky Skandalı

Çapkınlıklarıyla gündeme düşen ABD Başkanı Clinton, ilk başta reddettiyse de, Monica Lewinsky ’in arkadaşı olan Beyaz Saray çalışanı Linda Tip’in telefon konuşma kayıtlarını yayınlaması üzerine yalanını itiraf etmek zorunda kaldı.

10. İngiltere Tarihinin en büyük üçkâğıtçısı: Titus

Titus, birçok cezadan hüküm giymiş. Ancak, her seferinde cezadan kurtulmuştur. Katolik çevrelerde bulunmaya başlayan Oates, itibarını kurtarmak için İngiltere tarihinin en büyük yalanını uydurdu. Katoliklerin kralı öldürüp yerine kardeşi James’i geçirmeyi planladıkları iddiasını ortaya attı. Bu iddia toplumda karmaşaya sebep oldu. Kralın hastalıktan ölüp de kardeşi yerine geçince, Titus ’un komplo teorisi gerçekleşti. Kardeşi tarafından yargılandı. 3 yıl sonra İngiltere’de ortaya çıkan devrimle kardeşi tahttan indirildi. Oates ’de serbest bırakıldı.

11.Truva Atı

10 yıl süren savaşın sonunda Truvalılar ve Spartalıların arasındaki savaş Spartalıların Truva atı planını uygulamaya koymasıyla sona erdi.

 

12. Sahte Vermeer tabloları

Döneminde yeterli saygıyı göremeyen Van Meergeren, hem saygı görmek hem de zengin olmak için ünlü Hollandalı Barok ressam Johannes Vermer’in resimlerini taklit etti.

Van Meergeren’i ele veren hata Nazi önderlerinden birine tablo satmasıydı. An Meergeren Nazi işbirlikçisi olarak suçlanınca suçunu itiraf etti.

13. Bernie Madoff

Türkiye’de en bilinen adıyla gündeme oturan saadet zincirinden dünyada en çok para kazanan kişi Bernie Madoff’tur.

14. Anna Anderson

1917 ‘de Rus Devrimi’nden sonra hanedan ailesinin hayatta kalması Bolşevikler için kabul edilebilir değildi. Ancak, Anna Anderson birçok kişiyi prenses Anastas olmaya inandırmıştı.

15. Texas Eyaleti’nin Kazanım Şekli

Texas Eyaleti Amerikalıların kanlarıyla kazanılmadı. Texas bölgesi hukuk dışı biçimde ilhak edildi.