Dünyanın En Büyük Müzeleri

0
392

Dünyanın en büyük müzeleri bugünkü ilginç bilgiler köşemizin konusu oluyor… Muhteşem mimarisi, tarihi ve kültürel değeri ve görkemli tasarımlarıyla ünlü en şaşaalı müzeler hangileri? Bu müzeleri hangi ülkelerde ve şehirlerde görebiliriz? Ünlü biyografileri makalelerimizden ünlülerle ilgili detaylı bilgi alabilir, eğlenceli vakit geçirmeye bu haberlerimiz ve ilginç bilgiler içeriklerimizle devam edebilirsiniz…

Louvre Müzesi

Fransa her zaman tarih kokan bir kent olmuştur. Dünyanın en büyük müzeleri deyince herkesin aklına ilk olarak Paris’teki Louvre Müzesi gelir. 60 bin metrekarelik alana sahip bina, dünyanın en büyük müzesidir. Paris’in tarihi anıtı niteliğindeki müze, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. 38 bin koleksiyonla ziyarete açıktır.

Çin Ulusal Müzesi

Başkent Pekin’de yer alan Çin Ulusal Müzesi, Tiananmen Meydanı’nda 65 bin metrekareye yayılmıştır. Çin Devrimi’ne ithaf edilen tarihi yapılardan biridir. Halkı eğitmek, Çin’in sanat ve tarihini insanlara anlatmak amacıyla kurulmuştur.

Dünyanın En Büyük MüzeleriErmitaj Müzesi

Rusya St. Petersburg’daki Ermitaj Müzesi, 1754 yılında kurulmuştur ve dünyanın ikinci en büyük müzesidir. Kış Sarayı’nı da içine alan bu dev yapı, 3 milyonun üzerinde koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

Metropolitan Sanat Müzesi

New York City’deki sanat müzesinin girişi oldukça görkemli ve mimarisi gösterişlidir. 1872’de hizmete açılan müzede İslam sanatı, Eski Mısır, Roma, Yunan ve Avrupa eserleri sergilenmektedir.

Acropolis Müzesi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bulunan Acropolis Müzesi’nde Yunan arkeolojisinden kalma bulgular sergileniyor. Roma ve Bizans dönemi, hatta Tunç Devri’nden kalma el yapımı nesneler görülebilir. Şeffaf camın ardında kalan Akropol kazısı da izlenebiliyor.

State Hermitage

Rusya’nın sanat ve kültür müzelerinden biridir. En eski müzelerdendir ve Büyük Catherine tarafından 1764’te kurulmuştur.

İngiliz Müzesi

The British Museum, dünyanın en popüler ve en ünlü müzelerinden biri. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunuyor. 8 milyon objeyi içeren müzede arkeolojik ve etnografik koleksiyonlar göz dolduruyor.

Prado Müzesi

İspanya Madrid’deki The Prado, İspanyol milli sanat müzesidir. Avrupa sanatının en iyi örneklerinden biridir. Kökeni İspanya Kraliyet Koleksiyonu’na dayanır.

Vatikan Müzesi

İtalya’daki Vatikan şehrinin en anlamlı yapılarından olan bu müzede klasik Rönesans sanatına rastlarız. 16. yüzyılda kurulmuştur. Sistine Şapeli de dahil müzeyi ziyaret eden kişi sayısı her yıl 5 milyon civarındadır.

Rijk Müzesi

Amsterdam’daki bu müzede 8 bine yakın tarih ve sanat objesi görülebilir. Ünlü sanatkarların eserlerini görmek için kente gelen turistlerin sayısı oldukça fazladır.