En iyi bilim kurgu filmleri

0
556

Hayal gücünün sınırlarını nasıl zorlayacağımızı bizlere gösteren unutulmaz kurgular ve unutulmaz filmleri sinemaya kazandıranlara ithafen bir teşekkür yazısıdır.

Bilim kurgu nedir?

Günümüzde henüz kullanımda olmayan olabiliritesi yüksek ama yine de hayal gücünden beslenen hikâye ve serüvenlere bilim kurgu denir.Bilim kurgu türünün ilk örnekleri babası da kabul edilen Jules Verne tarafından 19. Yy. ‘da verilmiştir.

Masal ve bilim kurgunun farkı nedir?

Bilim kurgu geleceği konu edinirken, masal geçmişi konu edinen hikâyelerden oluşur.

En iyi bilim kurgu filmleri

Listeye sağlam bir başlangıç yapalım istedik işte en iyiler:

Başlangıç / inception

2010 yapımlı,148 dakikalık bir başyapıt. Aksiyon ve bilim kurgunun iç içe verildiği filmi izledikten sonra rüyalarınıza bakış açınız tamamen değişecek.

Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back / Yıldız Savaşları Bölüm V: İmparatorun Dönüşü

Yıldız savaşlarının ününün önünde bizlere sadece şapka çıkarmak düşer. 127 dakika boyunca hayal gücünün sınırlarını zorlamaya ne dersiniz?

Yaratık 2 / Aliens

Yaratık filminden sonra devam şeklinde çekilen filmdir. 1986 yapımı film yaratıkların dönüşünü konu alır ve ilk filmden 57 sene sonrasını seyirciye yansıtır.

Otomatik portakal

Aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film düşünmek aptalların işidir cümlesini bırakacak akıllarınızda.Şiddet bağımlısı olmak hakkında ne biliyorsunuz, her şeyi değiştirebilir nitelikte bir bilim kurgu filmi otomatik portakal.

Karanlık yolculuk/ donnie darko

113 dakikalık filmde, bilim kurgu dram, psikoloji ve gizemle baş başa kalacaksınız. 2001’de vizyona giren film kültler arasında olmayı başaran filmler arasında.

Yasak bölge 9

2009’da vizyona giren film aksiyon gerilim ve bilim kurguyu en iyi yansıtanlar arasında.bilim kurgu filmleri

Avatar

2009 yılında vizyona giren film ilk gösteriminden bu yana çok sevilen ve insanı keşke bende mavi olsam rüyalarına daldıran cinsten.jurassıc park

Jurassıc park

1993 yılından bu yana aklımızdan hiç çıkmayan efsane bilim kurguyu eklemeden geçmek elbette olmazdı. Film 127 dakika ve tam 25 yaşında.

Uzay yolu

2009 yılında vizyona giren film uzay macerasını konu alıyor. Bilim kurguyu uzaydan ayrı düşünmek pek mümkün değil zaten.

Mr. Nobody / Bay Hiç kimse

Fantastik bir film, bay hiç kimse.Hayal gücüyle ıslanmış yanaklarını silmek isteyenler için iyi bir tercih.

Kelebek etkisi

Bir efsane daha. Geçmişe gidip bir günü değiştirme şansınız olsaydı hangi günü seçerdiniz? Peki, birkaç gün?Geçmişte hapsolursanız ne olurdu hiç düşündünüz mü?Kelebek etkisi defalarca izlenebilecek ve her seferinde vay be dedirtecek filmler arasında.

Bilim kurgu neden ilgi çekiyor?

İnsanlık tarihinin başladığı günden bu yana insanın en çok merak ettiği şey geleceği olmuştur.Yarın ne olur sorusunun her zihinde farklı şekilde gösterilmesi ise bilim kurgunun ilgi çeken en belirgin özelliği sayılabilir.