Hollywood’un en iyi filmleri

0
476

En iyi film budur demek pek doğru olmasa da bir liste öngörmek kararsız izleyici için oldukça işe yarar olmaktadır.

Sıralamalar da birçok etmen ön planda değerlendirilebilir elbette. Yani filmlerin IMDb puanı temel alınırsa ortaya farklı bir liste çıkarken komedi unsurları temel alınırsa farklı bir liste ortaya çıkar.

Hollywood filmleri neden efsane olur?

Bu tamamen filmin kalitesi ve yapılan yatırımla alakalı bir durum. Sadece Hollywood filmleri efsane olmaz bu yüzden iyi filmler efsane olurlar.

 Amelie/2001

Romantik komedi türündeki bu film bir nevi Fransız hayatının eleştirisi kabul edilebilir. Modernizmi eleştiren tarafı ve eğlenceli yanları ile Hollywood’un başarılı yapımlarından. 

Titanic/1997

Tarihi bir kaybın sinemaya yansıtılmış halidir Titanic. Her aşkın mutlaka gördüğü her aşkın özendiği sahneler hafızalarımıza böylelikle kazınmıştır.

The matrix/1999

Bilim kurgunun en tanıdık hali. Herkesin bildiği yeşil rakamlar uçan adamlar ve en sevdiğimiz Hollywood filmlerinden biri.

Fight Clup/1999

Kült bir film. İzledikten sonra uzun bir süre etkisinden çıkamazsınız keşke böyle olsa ya diye düşünmeden edemezsiniz.

Dövüş kulübü sevenleri bulunca hazine bulmuş gibi hissedersiniz.

Eee dövüş kulübü sevenler burada mı?

Casablanka/ 1946

Hollywood film tarihinin klasikleri arasında olan Casablanka yı izlemediyseniz hala Hollywood hakkında çok detay kaçırıyorsunuz demektir.

Annie hall/1977

Kadın erkek ilişkisi diyerek filmin konusunu basitleştirmek istemeyiz ama kadın erke ilişkisini en iyi anlatan film öner derseniz size Annie hall’i izlemenizi öneririz.

Rezervuar köpekleri/1992

Birbirlerini tanımayan hatta adlarını bile bilmeyen bir grup hırsız büyük bir soygun için bir araya gelirler. Bu soygun ekibi nerelere sürükler, izleyince öğreneceksiniz.

Ucuz Roman (Pulp Fiction) 1994

Farklı bir soygun hikâyesini konu alan film 1994 yapımıdır.

Sapık( psyco)/ 1960

Aynı adlı romandan uyarlanan bir kült filmdir. Suçların bir araya getirilmesi ve bunların kuğudan şahane bir şekilde yansıtılması diyebiliriz film için.

Er Ryan’ı Kurtarmak/1998

4 çocuk annesi bir kadın, ikinci dünya savaşı ve sağ kalan tek evladı.

Şimdi onun tek isteği kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönebilmesi. Tek bir kişiye karşılık 8 kişiyi feda etmek mi yoksa Er Ryan mı? Bir seçim yapmak zorunda mıydık peki?

Yurttaş Kane / 1941

Ölen biri iş adamı ve ölmeden önce söylediği tek bir cümlenin sırrı. Muhabirin bu sırrın peşindeyken yaşadıklarını konu alan film bir kült film olarak kabul edilmektedir.

Yüzüklerin efendisi, kralın dönüşü /2003

Yüzüklerin efendisi serisinin her filmi gibi efsane filmler arasındadır. Yüzük kardeşliği ve iki kule den sonra çekilen üçüncü filmdir. Yüzüğün yok edilmesi için verilen mücadeleyi konu alan film tek başına da seri oldukça oldukça çekici bir senaryoya sahip.