İstanbul’un En Yaşlı Çınar Ağaçları

0
624

Çınar ağacı kadar İstanbul ile özdeşleşen bir başka canlı yoktur aslında. Tarihi anıt niteliğindeki yaşlı çınarlar, kente farklı bir hava ve doku katar. İstanbul’un en yaşlı çınar ağaçları, görülmeye değerdir… Doğu çınarı ve Londra çınarı olmak üzere iki grupta incelenebilirler. Dolmabahçe, Büyükdere ve Beykoz civarındaki çınar ağaçları ilk kez 19. yüzyılda dikilmiş olup tarihi niteliğe sahiptirler.

İstanbul’un En Yaşlı Çınar Ağaçları 1

Sarıyer, Bahçeköy’de İstanbul Üniversitesi Araştırma Ormanı’nda bulunan bu Londra Çınarı tam 1377 yaşındadır. Boyu 12 metredir. İstanbul’daki en yaşlı çınar ağaçları arasında en eskisidir.

İstanbul’daki En Yaşlı Çınar Ağaçları 2

İstanbulun En Yaşlı Çınar AğaçlarıYine aynı ormanda bulunan Sarıyer’deki bir diğer anıt çınar ağacı ise Doğu Çınarı türündendir. 819 yaşındaki ağacın boyu 21 metredir.

İstanbul’daki En Yaşlı Çınar Ağaçları 3

İstanbulun En Yaşlı Çınar AğaçlarıBu kez Trakya’ya doğru yol alıyor ve Doğu Çınarı türüne giren ve 791 yaşındaki çınarımıza bakıyoruz. Çatalca, Subaşı’ndaki bu yaşlı dostumuz 14 metrelik boyuyla yöreye ben buradayım diyor…

İstanbul’daki En Yaşlı Çınar Ağaçları 4

Topkapı Sarayı’nı ziyarete gittiyseniz 305 yaşındaki bu dev çınarı mutlaka görmüşsünüzdür. 12 metrelik Doğu Çınarı, Sultanahmet gibi tarihi bir yarımadaya oldukça yakışıyor.

İstanbul’daki En Yaşlı Çınar Ağaçları 5

Eyüp Camii içerisindeki bu Doğu Çınarı 17 metre boyunda ve tam 753 yaşında.

İstanbul’daki En Yaşlı Çınar Ağaçları 6

Sarıyer ve bilenler bilir Emirgan Çınaraltı bölgesi zaten asırlık yaşlı ağaçlarla çevrili. Doğası muhteşem… Yine Bahçeköy’de yer alan Doğu Kayını grubuna giren bir diğer çınar ağacı Belgrad Ormanı’nda karşımıza çıkıyor. 670 yıllık ağacın boyu 23 metre.

İstanbul’daki En Yaşlı Çınar Ağaçları 7

Az önce bahsettiğimiz o meşhur Emirgan çınarlarından biri Çınaraltı durağının karşısındaki cafede, biri de yani bu, Sakıp Sabancı Caddesi’nde yolumuza çıkıyor. Toros Sediri türünde, 20 metre boyunda ve 582 yaşında.

İstanbul’daki En Yaşlı Çınar Ağaçları 8

Sarıyer, Bahçeköy’deki Londra Çınarımız 32 metre uzunluğa ve 884 cm gövde çevresine sahip. 267 yaşında ve tarihi değeri çok büyük… İstanbul’daki en yaşlı çınar ağaçlarını umarız uzun yıllar boyunca koruyabiliriz…