Kedilerin büyülü dünyasına hoş geldiniz

0
650

Kediler inanılması güç canlılardan. Kendi gözüne kestirdikleri hemen hemen her yere tırmanabilen bu canlılar, aynı zamanda oldukça da sevimli bir görünüme sahptirler. Tatlı görünüşleri sizleri aldatmasın, pençeleri yardımıyla kimi zaman insana oldukça ciddi zarar da verebiliyorlar.

Van Kedisi

Ülkemizin en meşhur kedi cinsi olan Van Kedisi’nin bir gözü mavi diğer gözü ise yeşildir. Bu mucizevi canlı, kendi cinsinden olan diğer kedilere pek benzemez. Çok asil bir cinstir, sahiplenmesi zordur. Eğer yolunuz Van’a düşerse mutlaka, kedi barınaklarında rastlayabileceğiniz özel bir tür canlıdır. Kendilerinin asil davranışları sayesinde oldukça meşhur olmuşlardır.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi, gövdesi bembayaz iken kafa ve kuyrukları siyahtır. Aynı zamanda masmavi gözlere sahip olan bu canlılar, dış görünüş olarak inanılmaz güzel gözükmektedir. Kimi zaman saldırgan olan bu cins kediler genelde uysaldırlar.kedi türleri

Scottish Fold

Dünyadaki en sevimli kediler arasında başı çeken bu tür kediler yastık gibidir. British shorthair’e de oldukça benzeyen bu kediler, açık gri tonlarında renge sahiptir. Oldukça sevimli gözüken bu kediler asil cinslerin başında gelmektedirler.

British Shorthair

Scottish Fold’a çok benzerler. Aralarında ufak tefek farklar mevcuttur. British Shorthair, Scottish Fold’a göre daha az tüye sahiptir, renkleri ise daha açık gridir. Sevimlilik konusunda diğer herhangi bir kediden herhangi bir eksiği yoktur.

Ragdoll Kedisi

Kedigiller ailesinde bulunan aslana tip olarak çok benzemektedirler. Muhteşem yelelere sahiptirler aynı zamanda çok beyazdırlar. Bakışları korkutucu ve muazzamdır, tıpkı aslanlar gibi. Kendilerini çok sevdirmezler, bulundukları ortama hükmetmeyi severler. Sürekli ilginin onlarda olduklarına emin olurlar ama ilgi çekmek için diğer kedilerin aksine şımarıklık yapmazlar.

Habeş Kedisi

Türkiye’de bulunan sokak kedilerine çok benzeyen bir kedidir. Neredeyse her gün sokakta gördüğümüz kedilere çok benzeyen Habeş’e özel bir kedidir. Çok fazla cins özelliği bulunan bu kediler genelde oldukça hızlı kedilerdendir. Hareketi severler, yavrularına sadıklardır.

Norveç Orman Kedisi

Norveç’in ormanlarına has olarak nitelendirilmiş cins kedidir. Norveç soğuğuna dayanabilmek için kendini evirmiştir. Ve tüyleri diğer kedilere oranla çok ama çok daha fazladır. Bu nedenle kediler bulundukları coğrafyaya göre kendilerine yeni özellikler kazandırabilen canlılar arasında yer almaktadır.

Sfenks Kedisi

Tüysüz kedidir. Derisi olduğu gibi gözükür, kulakları oldukça diktir. Genel olarak oldukça zayıf kediler arasında yer almaktadır. Kulakları diğer kedilere nazaran oldukça büyük ve geniştir. Saldırgan türleri ve uysal türleri de bulunmaktadır.

Munchkin

Kedilerin en tatlısı olmasının yanı sıra dünya üzerinde bulunan belki de en tatlı canlıdır.O kadar tatlıdır ki bakınca içinizi ısıtacak gülümsemeye sahiplerdir. Diğer kedi türlerinden genel olarak daha küçüktür ve bakışları genelde daha ılımlıdır. Kendini sevdirmeyi çok sever ve dünya üzerinde bulunan en tatlı canlıdır.