Kötü Karakter Asla Ölmez: Erol Taş

0
526


Erol taş 1926 yılında soğuk bir Şubat gecesi dünyaya gözlerini açtı. Babasını henüz iki yaşındayken kaybetti ve annesiyle İstanbul ‘a taşındılar. Hayat ona da adil davranmıyordu geçim sıkıntıları arttığı için okulu bırakıp bir iplik fabrikasında işe girdi. Her şey orada başladı…

Aynı zamanda boksörlüğe merak saldığı bir dönemdi çalıştığı iplik fabrikasının çevresinde kurulan film setini arkadaşlarıyla izlemeye gittiği bir gün çekime zarar veren bir grup gençle kavga etti bu tavrı sergilediğinden yönetmen ona bir sonra ki film de küçük kavga sahnesi verdi.

erol taş

Sinemaya ilk giriş: ACI GÜNLER(1957)

Bu film kötü kalpli adamımızı tam olarak yansıtmıyordu. Bu film de yan oyunculun ve figüran olarak rolleri vardı. Bu filmden sonra tam olarak bir yıldız olacağının sinyali verilmişti aslında. Hemen bir yıl sonrasında Dokuz Dağın Efesi adlı filmde çoban rolünde karşımıza çıkan Erol taş Dikenli Yollar, Şoför Nebahat, Gecelerin Ötesi adlı birçok filmde daha rol aldı.

Doktor şeytan Ft: Erol Taş

Bu filmde bir adeta bir bilim adamı olarak karşımıza çıkan Erol taş TANYANT adlı maddeden yararlanarak bir robot yapar amacı gezegendeki tüm insanları kontrol etmektir fakat robotta oluşan bir aksaklık sonucu bu kötü girişimi de başarısız olur ve kendi robotu tarafından öldürülür.

Erol Taş KIZIL MASKE filminde bir müze müdürü, KÜÇÜK KOVBOYDA bir kâhya, HAKANLARIN SAVAŞI adlı bir film de Kubilay han olarak karşımıza çıkmıştır.

Kötü kalpliliğin dorukları ve Erol Taş

1960 senesinde GECELERİN ÖTESİ filminde yıldızı parlayan oyuncumuz Metin ERKSAN la tanışarak aynı yerde yaşamış 6 işçi arkadaşlarının ortak acı. Endişe ve kaygının bolca yer aldığı ve bu durumun dayanılmaz bir hal almasıyla büyük bir soygun planlamasını konu edinir.

Yükselişin devamı…

Metin Erksan’ın yapımcılığında yer aldığı diğer bir film se SUSUZ Yaz’dı. Filmde yer alan HÜLYA KOÇYİĞİT ve ULVİ Doğan’la adeta bir şeytan üçgeni olayı yaşanıyor. Taş, burada OSMAN rolündeydi.

Sene 1964 olduğunda DUVARLARIN ÖTESİ filminde bir grup arkadaşı ve başrol olan Erol Taşın sonsuza dek hapse mahkûm olması ve bunu kabullenmemesi üzerine yaptıkları bir kaçış planını konu alır. Plan gerçekleşir ama hiçbir yerde huzur gelmez toplum baskısı hapishaneden daha beterdir onlar için.

Son film

SÜRGÜN adlı 1992 yapımlı bu filmde karakterimiz İSTİKLAL Savaşı’nı gören eski bir çavuştur köy halkı tarafından sayılıp sevilir.

Diğer filmlerin aksine fakat olaylar hep iyi gitmez köy yeni gelen öğretmen ve yenilikçi bir yapısının olması sebebiyle muhtar tarafından Ürdün’e mahkûm edilen öğretmen için verdiği mücadeleyi konu alınır.

Fakat Öğretmenin sürgününün kabulüyle onun için en değerli olan madalyasını çıkarıp köye veda edecek olan öğretmene verir.

8 Kasım 1998 tarihinde kalp krizi sonucu hayata veda eden ünlü usta altın kalpli bir kötü olarak hafızalara kazınmıştır.