Rönesans Döneminin En Ünlü Ressamları

0
444

Tarihi ve antik dönemlerin mimari eserleri öne çıksa da, tabloları da günümüze dek iz bırakan eserlerden… Rönesans ressamları bir çağa damga vurmuş ve farklı öyküleriyle karakter sergilemiş ustalar. Bu dönemde üne kavuşmuş belli başlı ressamlar var. Elbette, bu ressamların unutulmaz eserleri de… Rönesans’ın en ünlü ressamları ve resimleri üzerine çıktığımız bu yolculuğa siz de davetlisiniz…

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci biyografimize tıklayıp ünlü ressam hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Rönesans döneminin en ünlü ressamları sıralamasında yer alan Da Vinci’nin en ünlü tablosu “The Last Supper” yani “Son Akşam Yemeği” adlı resmidir. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce Havarileri ile toplanıp yediği son yemeği tasvir eder.

rönesans ressamlarıMichalengelo

Rönesans ressamları arasında yaptığı sıradışı resimlerle yer alan Michalengelo’nun en ünlü eseri “The Dreation of Adam” adlı tablosudur. “Adem’in Yaratılışı” adlı eserde Tanrı’nın ilk insanı yaratması tasvir edilir. Bu eser Vatikan’daki bir şapelde tavan freskinde de yer alıyor.

Veronese

Rönesans’ın ünlü ressamları içerisinde eserleriyle akılda kalan bir diğer efsane… “The Wedding at Cana” – “Cana’da Düğün” adlı resimde İsa’nın suyu şaraba çevirmesindeki mucizenin vurgulandığı bir düğün yemeği tasvir ediliyor.

Giotto

“Lamentation” yani “Ağıt” adlı resim çalışması ünlü ressam Giotto’ya ait. Rönesans ressamları eserlerinde canlı renkler ve bolca hayali ürüne yer vermiştir. Bu eserde, İsa’nın ardından yakılan ağıt konu alınmaktadır.

Van Eyck

Kuzey Rönesans sanatçılarından Van Eyck, “Arnolfi’nin Düğünü” adlı tablosunda tüccar Arnolfi’nin evlenme törenini anlatmıştır. O döneme ait iç mekan tasarımı ve mobilyalar da dikkate değer.

Botticelli

“Venüs’ün Doğuşu” adlı Rönesans resminin yaratıcısı Botticelli de en ünlü Rönesans ressamları arasında yer alıyor. Roma mitolojisine göre aşk ve güzellik tanrıçası olan Venüs’ün bir deniz kabuğu içerisinde köpüklerden doğarak kıyıya ulaşması resmin ana temasıdır.

Rönesans dönemi resimlerinde çok fazla mantık aranmaz. Vurucu ve ayırt edici özellikler mutlaka bu eserlerde yer alır. Göz kamaştıran teması, ana fikri ve renkleriyle zaten efsane olmuşlardır. Ünlü haberleri ve ilginç bilgilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. İlginizi çeken içeriklerimize yorum bırakabilirsiniz…