Son Dönemin En Başarılı Tarihi Türk Filmleri

0
445

Son birkaç yıldır birbiri ardına pek çok sayıda başarılı tarihi filme imza attık. Türk yapımı tarihi filmler beyazperdeye damga vurdu, gişe rekorları kırdı ve Uluslar arası çapta ödüllere layık görüldü. Şüphesiz sizin de aklınıza birkaç örnek geliyordur. Film araştırmalarımıza bu kez bir yenisini daha ekleyerek son dönemin en başarılı tarihi Türk filmleri konusunu sizlerle birlikte incelemek istedik. Siz de yorumlarınızı makalemizin altına bırakabilirsiniz…

Ayla: The Daughter of War

En başarılı tarihi Türk filmleri listemizin bir numarası elbette yürek burkan Ayla filmi. Gerçek bir hikayeden alınan konusuyla 2017’de rüzgar gibi geçti. Ödüllü filmin yönetmeni Can Ulkay. Kore Savaşı’nda Türk askerlerin Koreli bir kız çocuğunu sahiplenmesi ve ardından gelen dramatik ayrılık harika anlatıldı. İsmail Hacıoğlu, Ali Atay gibi isimlerin başarısı kadar çocuk oyuncu Kim Seol da harikalar yarattı…

Türk İşi Dondurma

tarihi türk filmleri2019 yılında vizyona giren filmi Can Ulkay yönetti. Erkan Kolçak Köstendil ve Ali Atay başrollerde. Çanakkale savaşı zamanındaki iki Türk’ün hikayesi anlatılıyor.

Veda

En iyi tarihi Türk filmleri dersek; Veda’yı mutlaka saymamız gerekir. Zülfü Livaneli yönetmenliğindeki filmde Atatürk’ü Sinan Tuzcu canlandırdı. Ezgi Mola, Dolunay Soysert ve Özge Özpirinçci de kadroyu zenginleştiriyor.

BUNU DA OKU: Zeki Demirkubuz Filmleri

Çanakkale Yolun Sonu

tarihi türk filmleriÇanakkale cephesini konu alan savaş türündeki filmde Gürkan Uygun, Berrak Tüzünataç gibi isimler yer aldı.

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

2013 yılında vizyona giren filmin yönetmeni Alphan Eşeli. Uğur Polat ve Nergis Öztürk başrollerde. Birinci Dünya Savaşı’nda Sarıkamış’ta Ruslara karşı verilen mücadelenin anlatıldığı film oldukça iyi gişe yaptı.

Son Mektup

Özhan Eren’in yönetmenliğinde 2015 yılında çekilen Son Mektup filminde Nesrin Cavadzade, Tansel Öngel ve Avni Danyal gibi isimler başrolde. Çanakkale savaşı sırasında yazılan bir mektubun yolculuğu konu alınıyor.

Fetih 1453

Son dönemlerin en başarılı tarihi Türk filmleri arasında Fetih 1453 adlı tarihi savaş filmini saymalıyız. 2012 yapımı filmde Devrim Evin Fatih Sultan Mehmet’i canlandırdı.

Son Umut

2014 yapımı Son Umut – The Water Diviner, ünlü aktör Russell Crowe’un yönetmenliği ve oyunculuğu ile dünyada büyük ses getirdi. Akademi ödüllü filmde yabancı oyunculara Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz da eşlik etti.

Harem Suare

tarihi türk filmleriHarem Suare bir Ferzan Özpetek filmi. Aradan 20 yıl geçti, ancak etkisi hala sürüyor. 3 ülkenin oyuncuları bir araya geliyor. Ayla Algan, Haluk Bilginer, Cansel Elçin ve Pelin Batu Türk oyunculardan bazıları…

Son Osmanlı Yandım Ali

2002 yılında çekilen filmde Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere ve Anna Babkova yer aldı. İşgal sırasında yaşanan olaylar ve bir aşkı konu alıyor.