Tarihe Damga Vuran Liderler

0
412

Tarihe damga vuran liderler… Halkına ve tüm dünyaya önemli anlar ve gelişmeler yaşatan devlet başkanlarının öyküleri romanlara ve filmlere konu oldu. Hangi ülkelerin liderleri bir çağa iz bıraktı? Bugünkü ilginç bilgiler köşemizin konusu tarihe damga vuran devlet başkanları ve iz bırakan olaylar oluyor…

Mustafa Kemal Atatürk

Osmanlı Devleti’nin dağılmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran tarihin en büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk oldu. I. Dünya Savaşı’nda ordu subayı, Kurtuluş Savaşı’nda Ulusal Hareket önderiydi. Yaptığı reformlar ve zekice hamlelerle dünyaya örnek oldu. Tarihe damga vuran liderler denince aklımıza elbette Ulu Önder Atatürk geliyor.

Fatih Sultan Mehmet

Tarihe Damga Vuran LiderlerGenç yaşta tahta çıkan Osmanlı Padişahlarından II. Mehmet, biliyorsunuz ki, İstanbul’u fethetti ve Fatih unvanını aldı. 1451-1481 yılları arasında görevde kaldı. 1 asırlık Bizans İmparatorluğu’na son verdi. Türk ve İslam dünyasında kahraman ilan edildi. Bu olayla Yeni Çağ başlamış oldu.

Napoleon Bonaparte

Tarihe Damga Vuran LiderlerFransız Devrim Savaşları’na önderlik eden ve Avrupa’ya kadar unvanı yayılan bir diğer devlet başkanı… 1815’teki son icraatına kadar Avrupa kıtasının neredeyse tamamına hakimdi. Napolyon’un başarıları halen askeri okullarda ders veriliyor. Meşhur “para, para, para” sözü de dillere destan.

Büyük İskender

Makedonyalı İskender yani Büyük İskender, M.Ö. 336-323 yılları arasında Makedonya kralıydı. Tarihi başarıları ders kitaplarında mevcut.

Adolf Hitler

Tarihe Damga Vuran LiderlerAlmanya’nın unutulmaz lideri Hitler, dünyaya saldığı korku ve işkence teknikleriyle tarihe kazındı. Alman İşçi Partisi Lideri iken Dünya Savaşı sonrasındaki Büyük Buhran’da güç topladı. Komünizme karşıt olduğunu ve daha gelişmiş bir Almanya inşa edeceğini söyleyerek yüz binleri etkisi altına aldı. Pek çok devlete saldırdı. Bu olaylar sonucunda II. Dünya Savaşı başladı. Irkçılık denince akla ilk gelen devlet başkanı Hitler.

Mahatma Gandhi

Satyagraha felsefesinin öncüsü Ghandi, Hindistan’ı bağımsızlığına kavuşturan bir liderdi. Tarihe damga vuran liderler arasında şiddetten kaçınarak aktif direnişi kabul eden Ghandi de yer alıyor.

Fidel Castro

Küba Devrimi’nin önderi, sonrasında ülkesinin başkanı oldu. 1953’te diktatörlüğü yıkmak adına düzenlediği baskında tutuklandı. 55’te Amerika’ya geçti. İspanya İç Savaşı, gerilla savaşı ve eğitimi gibi faaliyetleri oldu.