Tarihe kazınan efsane sahneler

0
516

Dünyaya ders olacak nitelikte yazılmış senaryolar, inanılmaz çekim yeteneğine sahip yönetmenler tarafından çekilince, film veya dizi sahneleri tarihe kazınmayı başarabiliyor. Bu nedenle iyi bir senarist ve iyi bir yönetmeniniz varsa siz de tarihe kazınabilirsiniz.

La vita è bella

Bu filmin pek çok sahnesi tarihe kazınmayı başarmış ve ölümsüzlüğü yakalamıştır. Filmin Türkçe ismi ise Hayat Güzeldir olarak çevirilmiştir. Filmin imdbsi 8.6’dır. Dram ve komedi olarak adlandırabileceğimiz yapıtı, İtalyan yönetmen Roberto Benigni yönetmiştir. 1997 yılında yani bundan tam 21 yıl önce yayımlanmıştır. Film Yahudilerin çektiği acıları baz almaktadır. Kocası Yahudi olan bir kadının ondan olan çocuğunu korumak için verdiği çaba filmde anlatılmıştır.

Forrest Gump

Efsane bir filmdir Forrest Gump. Filmin hemen hemen her sahnesi birbirinden ayrı tutularak tarihe kazınmayı başarmıştır filmi özel yapan şeylerin başında ise efsane senaryo ve muhteşem oyunculuk gelmektedir. Filmde kimi zaman çok üzülür, kimi zaman da ise çok seviniriz. Bunun nedeni senarist ve yönetmenin muazzam uyumudur.

Guguk Kuşu

Film abd yapımı dramatik filmler arasında neredeyse en iyi filmdir. Filmi acıklı bir film izliyorsanız izlemeniz gerekmektedir. İçerisinde birbirinden efsane sahneler barınmaktadır. Bu sahneleri spoiler vermemek amacıyla burada açmak istemiyoruz ama film tamamen izlenmesi gereken bir filmdir.tarihe kazınan filmler

Baba Serisi

İtalyan mafyalarını elbette duymuşsunuzdur. Gelmiş geçmiş en büyük İtalyan mafyasının serüvenini anlatan bu seride, inanılmaz sahneler bulunmaktadır. Raconun hasını baba keser mantığının ne kadar doğru olduğunu gösteren kaliteli bir yapımdır. Seri yapım seviyor ve bunu hala izlememişseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir. İtalya’nın o dönem içerisinde ki sosyolojik yapısını da filmi izleyerek çok net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Cesur Yürek

Senaryonun yarısı tarihi diğer yarısı ise kurgudur. İskoçya’nın bağımsızlığını kazanma hikayesini anlatan bir destan olan bu film çok geniş kitleler halinde beğeni toplamayı başarmıştır. Tarihe kazınan savaş sahneleri ve diyalogları mevcuttur. Belki de film tarihten geldiği için tarihe kazınmayı daha kolay başarmıştır.

Sahnelerin tarihe kazınma sebepleri nelerdir?

Hangi film sahneleri, neden ve nasıl tarihe kazınır? Bu soruların aslında tek bir cevabı yok. Ama bir sahnenin tarihe kazınması için en az üç tane iyi özelliği olması gerekmektedir. İlk özellik, iyi bir senaristin filmin senaryosunu yazmış olması. İkinci özellik, kaliteli bir yönetmen tarafından sahnenin güzelce çekilmesi, üçüncü özellik ise olmazsa olmaz, ister iyi bir yönetmen olsun ister iyi bir senarist, oyuncunuz kötüyse yapabileceğiniz şeyler çok ama çok sınırlı. Anlamış olacağınız üzere üçüncü özellik ise iyi bir oyuncuya sahip olmak denilebilir.

Sahneler tarihte yer buldu

Yukarıda belirtmiş olduğumuz çoğu filmin, birçok sahnesi tarihe kazınmış bulunmaktadır. Saydığımız tüm filmleri keyifli bir şekilde izleme imkanınız bulunuyor.