Tarihin en duru intiharını gerçekleştiren Evelyn Mchale ’in hikâyesi

0
559

Tarihin en duru intiharını gerçekleştiren Evelyn Mchale’in hikâyesi…

evelyn
Tarih: İnci Kolye

İnci kolyeyi Evelyn Mchale’ nişanlısı hediye etmiştir. Pensilvanya ‘da öğrenci olan nişanlısının kolyeyi alabilecek parası olmadığından ailesinden yardım almıştır. Evelyn Mchale’in, maddi durumu yeterli olmamasına rağmen nişanlısından aldığı bu kolyeyi ölürken dahi boynunda tutacaktır.

Evelyn ’in çalışmasından memnun olmayan bir nişanlı

Evelyn okuldan arta kalan zamanlarını Manhattan’da muhasebede memuru olarak geçirmektedir. Ancak, nişanlısı Evelyn’i yanında çalıştığı genç erkeklerden dolayı kıskanır. Çalışmasını istemez.

chchlane

‘’ Ben hiç kimse için iyi bir eş olamam ‘’ dahi değildir buruşturulan kâğıt.

Nişanlısının ziyaretinin 3. gecesinde, içinde kırılan parçaları toparlayabilmek için yatağına oturur, günlüğünü açar ve nişanlısı için ‘’Bensiz çok daha iyi bir hayata sahip olacak’’ diye yazar. Sonra yazdıklarını silip ‘’Ben hiç kimse için iyi bir eş olamam ‘’ kelimelerini sıralar. Ancak, bu yazdığından da memnun olmayıp sayfayı karalar ve günlüğünden ayırır, büzer ve odanın bir ucuna fırlatır.

Yaşamda romantik hayallerin yeri yoksa ölümdür sıklıkla kulakta çınlanan…

Özellikle kadınların kendisine pay çıkaracağı bir yaşam ya da ölüm öyküsüdür Evelyn’in öyküsü. Buruşturulan kâğıtların bir köşede bırakıldığı bir yaşamdan gelir o. Evelyn yatmadan önce annesini düşünür. Annesinin sıklıkla bir düzen kurmayı tembihlediğini anımsar. Yaşamda romantik hayallerinin yeri olmadığını sıklıkla duyan Evelyn romantik bir ölümü seçmeye, belki de kulağında çınlanan kelimeler sonrasında karar vermiştir. Çünkü onun istediği kendi parasını kazanabileceği bir yaşamdır, sadece.

Nişanlısı hemen evlenmek ister.

Ertesi gün nişanlısıyla kahvaltı yaparlar. Çift, kahvaltıdan sonra Lafayette’deki köprüye yürür. Köprünün ortasına geldiklerinde nişanlısı Evelyn’e döner, ellerini tutar. Şehirde çalışmayı bırakmasını ve hemen evlenmeyi ister. Bu fikirden hoşlanmayan Evelyn, nişanlısıyla geçirecekleri son günün kötü geçmemesi için onun hiçbir sözüne itiraz etmez. Kulağında çınlanan birkaç sözle beraber şehre döner.

Birkaç doları, buruşturulmuş kâğıdı ve inci kolyesiyle Evelyn’in son günü…

Evelyn, nişanlısının gidişinden iki hafta sonra işinden istifa eder. Amaçsızca sokaklarda dolaşır. Nişanlısının telgraflarına dahi cevap vermez. Cebinde birkaç dolarıyla duvara fırlattığı buruşturulmuş kâğıt vardır. Üzerindeyse en sevdiği açık gri renkli yünlü bir ceket… Çok değer verdiği inci kolyesiyse hep boynunda…

İnci Kolyeyi bir tılsıma tutunur gibi sımsıkı tutmak

Evelyn tesadüfen mi bilerek mi Empire State binasının önüne gelir, bilinmez. Ancak, bilinen bir şey var ki, 86. katın gözlem platformunda ufak bir parmaklık, minik bir çıkıntı ve 250 metrelik derin bir boşluk durmaktadır. Ölümünden önce, usulca hafif yünlü ceketini parmaklıklara asar. Birkaç dolar hükmündeki cüzdanını ve çantasını yere bırakır. İnci kolyesini bir tılsıma tutunur gibi sımsıkı tutar ve derin bir bir nefes alıp kendini derine bırakır.

Bugün perşembe

Evelyn Mchale, henüz 23 yaşındayken, Empire State binasının 83 katından atlayarak tarihin en güzel intihar etmiş insan fotoğrafını vermiştir. Üzerine düştüğü araba bir hurdalığa dönüşmüşse de cesedinde hiçbir parçalanmama olmamıştır. Kalbinin üzerinde tuttuğu inci kolyesini avuçlarının arasında sımsıkı tutmuştur.

Ve bugün perşembe, Evelyn Mchale inci kolyesini takmış.