Tiryakiler İçin Kahve Türleri ve Yapılışları

0
449

Hangi Ülkelerin Kahvesi Meşhur?

Bu yazı dizimizde tiryakileri için kahve türleri ve yapılışlarını derlemek istedik. Kafeinle ayılmak bir yana, günün herhangi bir saati kokusu, tadı ve görüntüsüyle keyif yapmak ayrı… Brezilya, Kolombiya, Kenya, Etiyopya, Guatemala, Küba, İtalya, Vietnam, Avusturya, ABD/Seattle kahve başkentleri diyebiliriz…

Kahve Türleri

Türk Kahvesi

Yanında Türk lokumuyla, çikolata ya da ikramlıklarıyla taptaze, mis kokulu Türk kahvesine kimse hayır diyemez. İşte, en iyi şekilde Türk kahvesi hazırlanışı…

Yapılışı: Bir kişilik tarifinde bakır bir cezveye 1 tatlı kaşığı taze kahve ile 1 fincan oda sıcaklığında su eklenir. Şeker isteyenler ilave edebilir. Kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlamadan hafifçe karıştırılır. Kahvemiz köpürünce fincana yarısı doldurulur, bir taşım daha kaynatılıp kalan yarısı da fincana eklenir.

Espresso

Ekspres yani hızlı hazırlanan bu kahve türü, 1901’de İtalya’da ortaya çıktı…

Yapılışı: Yabancı kahvelerin neredeyse hepsi espresso temelinde yapılır. Üzerine eklenen diğer malzemeler türünü değiştirir. Tek veya duble shot olarak içilir. Makinede hazırlanan espresso, yüksek ısı ve basınçla özel kahvesiyle ve suyla yapılır. Dileyen süt ilave edebilir. Tadımı sert ve acıdır.

MUTLAKA OKU: Egzotik Meyveler Hakkında İlginç Bilgiler

Latte

Yapılışı: Latte ve Macchiato kardeş gibilerdir. Makinede köpürtülür. Bol sütlü versiyonlarıyla içimi daha yumuşak, tadı daha hafiftir. Kahve granülleri bol sütle birleşir. Üzerine süsleme için ya da içine aroma için kakao tozu, karamel, vanilya, fındık aroması vs katılabilir.

Macchiato

Yapılışı: Latte’den farkı, yoğun sütüyle beraber aromasının da yoğun olduğu şurubudur. Karamel macchiato herkesin favorisidir. Karamel veya fındık şurubunun üzerine buharlaşmış süt eklenir, ardından espresso ilave edilir. Üzerine sos gezdirilebilir. Latte gibi bu türde de Ice yani buzlu kahve versiyonu vardır.

Cappuccino

Yapılışı: Cappuccino kahve türleri arasında sayılabilir. Sıcak kalması açısından porselen fincanda servis edilmelidir. Espresso shot üzerine süt köpüğü ve sıcak süt eklenerek hazırlanır.

Americano

Yapılışı: Filtre kahvenin bir tık daha sertidir. Suyunu az, kahvesini çok koyarak sert bir espresso kıvamında Americano hazırlanabilir.

Irish Coffee

Yapılışı: İrlanda kahveleri çok meşhurdur. İrlanda viskisi ile hazırlanan bu tarif epey sert oluyor. Hem acı kahve hem de alkol tadı birleşiyor. Üzerine şeker, krema, süt köpüğü vs eklenebilir.

Diğer Kahve Çeşitleri: Nescafe, Filtre Kahve, Flat White…