Tüm dünyaya sessiz bir hikâye anlatan adam: Charlie Chaplin

0
557

Melon şapkalı Şarlo’nun yaratıcısı Charlie Chaplin’in ilginç yaşam öyküsü, hakkında merak ettiğiniz her şey…

Çocukluk yılları…

16 Nisan 1889 Londra’da dünyaya gözlerini açar Charlie Chaplin.Ailesinin ona verdiği ad, Charlie Spencer Chaplin olur.Yoksul bir ailede dünyaya gelen Charlie’nin zor yolculuğunda nasıl mücadele ettiğini görünce siz de çok şaşırabilirsiniz.charlie chaplin

Aile hayatı…

Sanatçı bir anne ve babadan dünyaya gelen Chaplin, hayatını boşanmış bir anne baba çocuğu olarak devam ettirmek zorunda kaldı.5 yaşında annesiyle ilk dansını yaptı çok eğlendi ama uzun süre gülemedi.

Çünkü annesi sesini kaybetti.Maddi durumları gün geçtikçe daha kötü bir hal aldı annesi bu duruma çok daha fazla dayanamadı.

Charlie Chaplin annesiz kaldı…

Psikolojisi yüzünden hayatı adapte olamayan Charlie’nin annesi bir kliniğe yatırıldı. Bundan sonraki zamanlarını babası ve ağabey ile geçirmek zorunda kalan Charlie Chaplin ne yazık ki ilgisiz bir çocukluk geçirmek zorunda kaldı.

Babasının ilgisizliğinden daha beter olan, babasının ölümünden sonra Charlie’nin ve üvey ağabeyinin sokaklarda yaşamak zorunda kalmasıydı.

Okula gidemedi

Bu zor yaşam şartları içerisinde okula gidemeyen Charlie ve ağabeyi babalarının ve annelerinin izinden giderek tiyatro yapmaya başladılar.

İlk sahne…

Charlie Chaplin ilk sahne deneyimini 9 yaşında gerçekleştirdi. 14 yaşında ikinci oyununda rol aldı ancak başarılı olamadı.

Aynı yıl, Sherlock Holmes topluluğuna katılarak turnelere çıktı.

Sinemaya doğru…

Gezici turnelerde ki macerası birkaç yıl sürdükten sonra, ağabeyi Sydney’in yanına gitmeye karar verdi.

1914 sinemaya ilk adım…

Making a Living; Charlie Chaplin’in tek makaralık olan sinemaya ilk adımı…Sonrasında hızlı bir yükseliş geldi bir sene içinde rol aldı 35 filmle Şöhret basamaklarını koşar adım çıktı.

Şarlo doğuyor…

Charlie Chaplin Hayat verdiği Şarlo karakteri Kid Auto races at Venice filminde ilk kez görüldü.Ve 2 sene sonra seri komedi için bir anlaşma imzaladı Charlie Chaplin.

Kendi yapım şirketini kurdu

Sessiz Film konusunda ısrar eden Charlie Chaplin 1918’de kendi film şirketini kurdu birçok başarılı filmi sinemaya kazandırdı.

Ona göre dünya Amerika’dan ibaret değildi.Herkesin onu anlamasını istiyordu.

Oscar’a giden yol…

Amerika’dan ayrılışı küçük bir çocuk gibi kovulması ile gerçekleşmişti.

Bütün kırıklıklarını bırakarak ayrıldığı Amerika’ya 1972’de Oscar Ödülü almak için tekrar adımını attı.Görmek istemedikleri Charlie’yi duymadan seven bir Amerika vardı artık…

Charlie’nin 70. yaş günü kendine hediye ettiği şiiri

  1. yaş gününde kendine bir hediye veren sessiz adam Charlie Chaplin yaşadığı hayatı bize bir şiirle anlatmak istemişti belki de

İşte o şiir;

Kendimi gerçekten sevmeye başladığımda anladım ki,

Duygusal acılar ve keder bir uyarıydı bana

Kendi gerçeğine karşı yaşadığımı anımsatan

Biliyorum bugün buna

Özgür Olmak Diyorlar…