Türkiye’de Çekilen Yabancı Filmler

0
104

Coğrafyamız, tarihimiz ve mimari eserlerimizle dünyada en çok merak uyandıran ülkelerden biriyiz. Öyle ki, ülkemizi film seti olarak kullanmayı tercih eden pek çok yabancı yapım oldu. Peki, bugüne kadar Türkiye’de çekilen yabancı filmler hangileri oldu? Ünlü haberleri içeriklerimize kısa bir mola verip Türkiye’de film seti olarak kullanılan bu mekânları araştırdık…

The Water Diviner

2014 yılında çekilen film Türkçe’de Son Mektup, Russell Crowe yönetmenliği ve oyunculuğu ile zaten müthişti. Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz da filmde rol aldı. Gelibolu savaşlarını anlatan filmde, set olarak Çanakkale kullanıldı.

Argo

Ben Affleck’in yönettiği ve oynadığı Argo filmi 2012 yılında İstanbul ve Kapadokya’da çekildi. 3 dalda Oscar ödüllü filmin Tahran ve ABD arasında geçen olayları anlatması üzerine geçiş hattı olarak Türkiye’deki mekanlar kullanıldı.

Skyfall

James Bond serisinin son filmi Skyfall, 2012’de İstanbul’da çekildi. Türkiye’de çekilen yabancı filmler kervanına katıldı. Hollywood projesinin başrolü Daniel Craig. Kapalıçarşı’da motosikletli kovalamaca sahneleri unutulmazdı. Eminönü, Adana ve Fethiye de kullanıldı.

Hitman

Türkiyede Çekilen Yabancı Filmler2007’de yayınlanan Hitman de Türkiye’de çekilen yabancı filmler arasında. Ajan 47 kod adlı tetikçinin İnterpol ve Rus ordusu arasında yaşadığı maceralar filmi bir anda İstanbul’a taşıyor. Birçok sahnesi de Bulgaristan’da çekildi.

MUTLAKA OKU: Leonardo DiCaprio’nun En İyi 10 Filmi

The Rebound

Türkiyede Çekilen Yabancı FilmlerCatherine Zeta Jones ve Justin Bartha’nın rol aldığı filmde New York caddelerinden İstanbul’a uzanan bir aşk hikayesini izleyebilirsiniz. Ortaköy’deki çay sohbeti efsane sahnelere adını yazdırdı.

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Türkiyede Çekilen Yabancı FilmlerHayalet Sürücü Johnny Blaze, kaderinden sıyrılmak için Şeytan ile bir araya geliyor. 2011 yapımı filmin özelliği Kapadokya’da çekilmesi. Nicolas Cage’in tehlikeli motorcuya dönüşmesinde kullanılan efektler filme başarı getirdi.

Taken 2

Türkiye'de Çekilen Yabancı Filmler2012 yapımı Taken 2 filminde, İstanbul gece hayatındaki etkisiyle magazin gündemine düşen birini izleyebiliriz. CIA ajanının çocukları ve ailesi kaçırılıyor. Paris’ten İstanbul’a uzanan yolculukta set olarak Kapalıçarşı kullanıldı. Çatıdaki kovalamaca unutulmazdı.

Inferno

Türkiyede Çekilen Yabancı FilmlerDan Brown’un dünyaca ünlü romanı The Da Vinci Code sinemaya uyarlanmıştı. Tom Hanks’in rol aldığı Inferno da bu serinin bir parçası. Tarihi ve dini sembolleri birleştirip cinayetleri çözen Robert Langdon, Paris, Roma, Romanya ve Venedik gibi yerlerden sonra İstanbul’a geliyor. Yerebatan Sarnıcı bu set için mükemmel bir seçimdi…

CEVAP VER