İntihar Eden Yazarlar: Sözcük Dilbazlarının Ölümleri

0
651

 

  • Feminist teorinin öncüsü: Virginia Woolf

  1. yüzyılın önemli kadın yazarlarındandır. Hemen hemen bütün yaşamını depresyonla geçirdi. Ancak, son dönemlerde baş edilemez hale gelen depresyondan kurtulamaz. Eşine bir mektup bıraktıktan sonra ceplerine taşları doldurur ve kendisini Ouse nehrine bırakır.

 

  • Kurabiye- kek ve lirik şiir kadını: Sylvia Plath

Sylvia Plath çocuklarına sabah yemeleri için kurabiye ve kek bıraktı. Sonra kafasını fırına sokarak intihar etti.

Kadimden bugüne şöyle seslenir.

‘Ölmek

Bir sanattır, her şey gibi.

Özellikle iyi yaparım.

Bir ölürüm ki, cehennemden gelir gibi olurum.

…’’

  • Daktiloya Çekilmiş Şiirleriyle Nilgün Marmara

İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında eğitim aldığı Boğaziçi Üniversitesi’nde bitirme tezini Sylvia Plath üzerine yazdı. Tezinin yolundan ilerleyen Marmara, 29 yaşında intihar etti. Daktiloya Çekilmiş Şiirler adlı kitabı ölümünün ardından arkadaşları tarafından basılmıştır.

Yaşayacağı çok bir şey kalmadığını şu şekilde dile getirir.

‘‘ Ey iki adımlık yer küre, senin bütün arka bahçelerini gördüm ben.’’

 

  • Utanç, ölüm ve Zweig

Uzun yıllar bir Alman olarak Nazi Almanya’sında yaşayan Stefan Zweig, bundan büyük bir utanç duymuştur.  Karısıyla birlikte Brezilya’ya yerleşmiştir. Karısıyla birlikte ölüme uzanan Zweig, intihar mektubunda bu utancın onları ölüme götürdüğünü dile getirir.

 

  • Yaşamanın çok güzel bir şey olduğunu söyleyen yazar: Hemingway

Yaşamanın insan üzerinde büyük umutları beslediğini dile getiren yazar Hemingway’ın intiharı, ilk anda şaşırtıcıdır. Öyle ki yazar birçok savaşa tanık olduğu dönemlerde dahi umudu hiç kaybetmemiştir. Hatta ‘The Old Man And The Sea’ adlı eserinde insanın hayata nasıl tutunması gerektiğini dile getirmiştir. İntihar edişinde, yaşlandıkça üzerine biriken sıkıntıların ve arkadaşı Robert Capa’n ölümünün büyük bir etkisi vardır. Robert Capa, bir savaş fotoğrafçısıdır. Tüm risklere rağmen Vietnam’a gitmiş ve çok geçmeden mayına basarak öldü.Onlarca kitap yazan Hemingway’ın ölümü kelimesizdi. Arkasında hiçbir mektup bırakmadı. Pijamasını giydi ve tetiğe bastı.

  • Burgacın içinden bir yazar: Cesare Pavese

Ölüm onun için bir burgaçtır. Zamandaşlarının bir adım önündedir. Hüzne, yalnızlığa ve intihara bulanmıştır. Doğa tasvirlerinde sözcükleri birbirine gebe bırakır. Bir sözcük çıktıkça, diğerini diğerini doğurur. Cesare Pavese işte böyle bir yazardır. O, gerçekten ölmeye karar verdiğinde ‘‘Sözler değil. Eylem. Artık yazmayacağım’’  yazmıştır.

Ölüm onu Roma Oteli’nin 305 numaralı odasında buldu.

  • Umutsuzluk yakışmaz Mayakovski’ye. Bundandır ölümü!

1917 Ekim devriminin şairi olarak tanınan Mayakovski, Rus devriminin sanat alanındaki yansımasının öncülerindendir. İnsanların devrim idealleri karşısındaki inançsızlığı ve umutsuz aşk nedenleriyle 1930’da Moskova’da ilaçlarını içip kollarını keserek intihar etmiştir.

Ölümünden önceki şiirlerinden:

‘‘hoşça kal yavrum

Çok acıydı bu hayat Hoşça kal.

Bir baharla

Bir utançla

Hoşça kal.’’

  • Tanrı’ya inancını kaybeden yazar: Primo Levi

  1. Dünya Savaşı sırasında anti-faşist mücadeleye katılması ardından Auschwitz Toplama Kampı’nda yaşadığı tutsaklık günleri yaşadı. Burada yaşadığı vahşet onu ölüme sürüklemiştir. Evinin merdiven boşluğuna kendini bırakarak intihar etti.