Mimari Harikası Olan Dünyanın En Güzel Camileri

0
538

Müslümanlara değer veren pek çok ülke, mimari harikası birbirinden güzel camiler inşa etti. Dünden bugüne tarihimizi ve dinimizi en güzel şekilde, muhteşem bir işçilik eseri olarak yansıtan camiiler nerelerde bulunuyor? Dünyanın en güzel camileri hangi ülkelerde öne çıkıyor?

Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii nasıl kuruldu kurgusunu Muhteşem Yüzyıl dizisinde gördük. 17. yüzyılda Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından tarihi yarımada Sultanahmet semtinde yaptırılan bu mimari eser, dünyanın en güzel camileri arasında ilk sırayı hak ediyor. Blue Mosque olarak da bilinen caminin mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileri ve yarım kubbeleri muazzam bir sanat eseri.

dünyanın en güzel camileriMescid-i Haram

Mekke’de Kâbe’nin büyük alanı içerisine kurulan büyük mescit, Hürmetli Mescid anlamına geliyor. Milyonlarca kişinin ibadet yaptığı en özel yapıların başında gelmektedir.

Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii

Beyaz ve altın sarısıyla öne çıkan canlı renkleriyle ve kusursuz dizaynı ile büyüleyen mimari eserlerden biri de Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii, Brunei Sultanlığı’nda inşa edilerek 1958 yılında ziyarete açılmıştır.

dünyanın en güzel camileriJame Asr Hassanil Bolkiah Camii

Brunei, Bandar Seri Begawan’daki Camii, Malezya’ya yakın bir konumda. Bulunduğu çevrenin etnik yapısı ve özelliklerini mimarisinde barındıran en önemli sanat eserlerinden biri.

Kristal Camii

Malezya’daki Terrengganu bölgesinde bulunan Crystal Mosque, çok büyük bir mescid. Çelik, kristal ve cam materyelleri kullanılarak inşa edilmiştir. İslam Mirası Parkı’nda konumlandırılmıştır.

dünyanın en güzel camileriSchwetzinger Camii

Almanya’nın Schwetzinger şehrinde bulunan Camii, 1778 yılında yaptırılmıştır. Yemyeşil bir alana kurulan camii, bölgedeki Türklerin ibadet yaptığı bir sanat eseridir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR: Dünyanın En İlginç Otelleri

Selimiye Camii

Edirne Selimiye Camii külliyesi ve tasarımıyla dünyanın en güzel camileri arasında olmayı hak ediyor. 2. Selim camiyi Mimar Sinan’a yaptırmıştır. Açılış tarihi 1575’tir.

Bursa Ulu Camii

Yıldırım Beyazıt döneminde 1400 yılında tamamlanan Tarihi Ulu Cami, ziyaretçi akınına uğrayan en önemli dini, mimari ve tarihi simgelerimizden biri.

Yüzen Camii

Suudi Arabistan, dini yapılarıyla meşhur bir ada ülkesi. Cidde kentindeki Yüzen Camii, dünyada en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

El Nur Camii

Yeni Zelanda’da Al Noor adıyla bilinen El Nur Camii, zengin mimarisiyle dünyanın en güzel camileri arasında yerini aldı.

Ayasofya Camii

Tarihi Bizanslılara dayanan Ayasofya, İstanbul’un tarihi müze ve tarihi eserlerinin başında geliyor. Bazilika katedralden dönüştürülerek 1935 yılında Camii olarak hizmete açıldı.

Vezir Han Camii

Pakistan, Lahor’da bulunan Vezir Han Camii, geniş fayans döşemeleriyle 17. yüzyıl sanat eserlerindendir. Delhi geçidinden camiye kolayca geçilebilmektedir.