Muhammed Ali Boyu

0
1159

Boy: 1.91 kilo: 107

2016 yılında hayatını kaybeden dünyaca ünlü Amerikalı Müslüman boksör Muhammed Ali hakkında bilinmeyenler… Muhammed Ali nerde doğdu, nerede yaşadı, nerede öldü? Spor kariyerinde aldığı başarılar, ailesi, özel hayatı ve çok daha fazlasını ünlü biyografileri paylaşımlarımıza ekledik. Muhammed Ali boyu ve kilosu ne kadar en merak edilen soruların başında geliyor…

Muhammed Ali Boyu

  • Doğum Tarihi: 17 Ocak 1942
  • Doğum Yeri: ABD
  • Ölüm Tarihi: 3 Haziran 2016 (Ölüm Yaşı: 74)
  • Burç: Oğlak
  • Boy: 191
  • Kilo: 107

Muhammed Ali Biyografisi

Muhammed Ali’nin gerçek adı Cassius Marcellus Clay Jr’dır. 1942 yılında ABD’nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde dünyaya gelmiştir. Muhammed Ali boyu 191 cm’dir. Muhammed Ali, henüz 6 yaşındayken attığı yumrukla annesinin dişini kırar. Yaramaz ve başını belaya sokan bir çocukluk geçirir. Karıştığı bir sokak kavgasında boks yapan bir zenci olan Memur Joe, Cassius’un güçlü fiziğinden ve cesaretinden etkilenir ve onu çalıştığı salona götürür. Küçük Cassius o andan itibaren kendini boksa adar. Ringlerde kendi stilini geliştirmiştir. Amatör olarak çıktığı 167 maçın 161’ini kazanmıştır. Profesyonel lige 1960’ta Roma’da kazandığı ağır hafif sıklette altın madalya başarısından sonra geçmiştir.

1964 yılında Ağır Siklet Boks Şampiyonu’nu yenerek Dünya Şampiyonu olmuştur. Bu olaydan sonra İslam dinine geçmiş ve adını Muhammed Ali olarak değiştirmiştir. Dinini değiştirdikten sonra Muhammed Ali’yle uğraşmaya başlarlar. Bokstan uzak kaldığı yıllarda üniversitelerde konferanslar vermiştir. 1970’te ringteki zaferlerine kaldığı yerden devam eder. Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu, kariyeri boyunca sadece 5 profesyonel maçını kaybetmiştir. 19 kez dünya ağır sıklet şampiyonluğunu korumuştur. 1981’de emekliye ayrılmış, kendini hayır işlerine vermiştir. Ünlü boksörün hayatı “Ali” filmine konu oldu. 4 evlilik yaptı. Parkinson hastalığıyla mücadele eden ve Michigan’daki çiftlik evinde yaşayan Muhammed Ali, 2016 yılında hayatını kaybetti.