Zübeyde Hanım Boyu

0
536

Boy: 1.65 kilo: 68

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün merhum annesi Zübeyde Hanım hakkında bilinmeyenleri bu makalemizde sizlerle paylaşmak istedik. Zübeyde Hanım boyu ne kadardı? Hayatı, ailesi, vatanına ve oğluna verdiği destek bu içerikte. Ünlü biyografileri incelemelerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.

Zübeyde Hanım Boyu

  • Doğum Tarihi: 1857
  • Doğum Yeri: Selanik, Yunanistan
  • Ölüm Tarihi: 14 Ocak 1923
  • Burç:
  • Boy: 165
  • Kilo: 68

Zübeyde Hanım Biyografisi

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım biyografisi sizlerle. 1857 yılında Yunanistan’ın Selanik-Langaza kentinde doğan Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923 tarihinde İzmir’de hayata gözlerini kapatmıştır. Ailesi Karaman’dan İzmir’e, oradan da Selanik’e göç etmiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde Arnavutluk sınırına gelen Yörüklerden Feyzullah Ağa ile Ayşe Hanım’ın kızıdır. Babası Türkmen olan Zübeyde Hanım’ın ailesi toprak işlerinde çalışmıştır. Gençliğini çiftlikte geçiren Zübeyde Hanım, döneminin az sayıdaki okur-yazar kadınlarından biri olması sebebiyle Molla Hanım olarak anılırdı.

14 yaşında Ali Rıza Efendi ile evlenmiştir. Gümrük Muhafaza Teşkilatı memuru Ali Rıza Efendi ile 1871 yılında evlenen Zübeyde Hanım, bir dönem Olimpos Dağı eteklerinde yaşamıştır. Atatürk’ün dünyaya geldiği eve daha sonra taşınmışlardır. Zinet’i Bostan isimli bir arazinin üzerine kurdukları pembe boyalı evde Zübeyde Hanım, eşinin uzaktaki görevi nedeniyle oğlu ve yardımcısı ile yalnız yıllar geçirmiştir. Makbule, Mustafa, Fatma, Ahmet, Ömer ve Naciye adında 3 çocuk dünyaya getirmiştir. Mustafa ve Makbule dışındaki çocukları erken yaşta ölmüştür. Zübeyde Hanım, oğlu Mustafa’nın eğitimiyle yakından ilgilenmiş ve 1888’de henüz 27 yaşında eşini de kaybetmiştir. Dul kaldıktan sonra kardeşinin çiftliğine gitse de, kısa süre içinde Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile ikinci evliliğini yapmış, ancak bir süre sonra eşinden ayrılmıştır.

Balkan Harbi’nde İstanbul Beşiktaş’a göç eden Zübeyde Hanım, Milli Mücadele döneminde Ankara’ya yerleşmiştir. Oğlu Mustafa Kemal’i ise yıllar sonra Ankara’da Cumhurbaşkanı olarak görmüştür. Son yıllarında hastalanan Zübeyde Hanım’a doktorlarının tavsiyesi İzmir’de yaşaması olmuştur. 1923’te 66 yaşında İzmir’de hayata gözlerini yummuştur. 1940 yılında İzmir Karşıyaka’da yaptırılan Zübeyde Hanım Anıt Mezarında yatmaktadır.